FFF 10087121-714LF
10087121-714LF picture photo
Mfg. Part Number
10087121-714LF
Datasheet Download
10087121-714LF.pdf
Availability of 10087121-714LF
QUANTITY
10087121-714LF Order Process
Ship out your order
Specifications of 10087121-714LF
Internal Part NumberEIS-10087121-714LF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,800
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
SeriesQuickie™, Basics+
PackagingTube
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Shrouded
Number of Positions14
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.100" (2.54mm)
Contact Mating Length0.236" (6.00mm)
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
TerminationSolder
Fastening TypeLatch Holder
FeaturesPolarizing Key
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness1.97µin (0.05µm)
ColorBlue
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)10087121-714LF
Related Links1008712, 10087121-714LF Datasheet, FFF Distributor
10087121-714LF Details Description
Related parts for 10087121-714LF
CONN HEADER 11POS 2MM RT ANG TIN datasheet.pdf
IC TRANSCEIVER 16BIT 3ST 48-SSOP datasheet.pdf
SCREWDRIVER SLOTTED 10MM datasheet.pdf
RES SMD 4.7K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
KIT DEVELOPMENT FOR LT2510 ANT datasheet.pdf
RES SMD 511 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 7A 240VAC 28VDC datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS INLINE PIN RA datasheet.pdf
IC SDRAM 64M 200MHZ 86TSOP datasheet.pdf