API Delevan 1008R-039M
1008R-039M picture photo
Mfg. Part Number
1008R-039M
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 3.9NH 1.562A 50 MOHM
Datasheet Download
1008R-039M.pdf
Availability of 1008R-039M
QUANTITY
1008R-039M Order Process
Ship out your order
Specifications of 1008R-039M
Internal Part NumberEIS-1008R-039M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
Series1008R
PackagingTape & Reel (TR)
Type-
Material - CorePhenolic
Inductance3.9nH
Tolerance±20%
Current Rating1.562A
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)50 mOhm Max
Q @ Freq40 @ 50MHz
Frequency - Self Resonant2.7GHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test50MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2-SMD
Size / Dimension0.105" L x 0.095" W (2.66mm x 2.41mm)
Height - Seated (Max)0.085" (2.16mm)
Supplier Device Package*
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1008R-039M
Related Links1008R, 1008R-039M Datasheet, API Delevan Distributor
1008R-039M Details Description
Related parts for 1008R-039M
RND STANDOFF 10-24 NYLON 2-1/4" datasheet.pdf
RES SMD 34 OHM 0.5% 1/16W 0816 datasheet.pdf
TRANS PREBIAS NPN 200MW SOT523F datasheet.pdf
RES SMD 26.7K OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 50W datasheet.pdf
CABLE JUMPER 1.25MM .178M 30POS datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 6POS 5.08MM datasheet.pdf
CAP TANT 1.5UF 10% 50V AXIAL datasheet.pdf
06P MTA156 CONN ASSY 18AWG OR datasheet.pdf
EDGE SENSOR datasheet.pdf
Connector Socket 26 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf