API Delevan 1008R-100J
1008R-100J picture photo
Mfg. Part Number
1008R-100J
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 10NH 1.562A 50 MOHM
Datasheet Download
1008R-100J.pdf
Availability of 1008R-100J
QUANTITY
1008R-100J Order Process
Ship out your order
Specifications of 1008R-100J
Internal Part NumberEIS-1008R-100J
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
Series1008R
PackagingTape & Reel (TR)
Type-
Material - CorePhenolic
Inductance10nH
Tolerance±5%
Current Rating1.562A
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)50 mOhm Max
Q @ Freq40 @ 50MHz
Frequency - Self Resonant2.7GHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test50MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2-SMD
Size / Dimension0.105" L x 0.095" W (2.66mm x 2.41mm)
Height - Seated (Max)0.085" (2.16mm)
Supplier Device Package*
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1008R-100J
Related Links1008R, 1008R-100J Datasheet, API Delevan Distributor
1008R-100J Details Description
Related parts for 1008R-100J
DC/DC CONVERTER 12V 60W datasheet.pdf
CONN HEADER 30POS .100 SGL datasheet.pdf
CAP ALUM 3300UF 20% 10V SMD datasheet.pdf
CAP CER 82PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 150W datasheet.pdf
RES 39.2 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 28.4K OHM 0.1% 5/8W 0805 datasheet.pdf
Connector Receptacle 3 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf