API Delevan 1008R-122G
1008R-122G picture photo
Mfg. Part Number
1008R-122G
Brief Description
FIXED IND 1.2UH 591MA 430 MOHM
Datasheet Download
1008R-122G.pdf
Availability of 1008R-122G
QUANTITY
1008R-122G Order Process
Ship out your order
Specifications of 1008R-122G
Internal Part NumberEIS-1008R-122G
Type-
Material - CoreFerrite
Inductance1.2µH
Tolerance±2%
Current Rating591mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)430 mOhm Max
Q @ Freq30 @ 7.9MHz
Frequency - Self Resonant100MHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test7.9MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2-SMD
Size / Dimension0.105" L x 0.095" W (2.66mm x 2.41mm)
Height - Seated (Max)0.085" (2.16mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1008R-122G
Related Links1008R, 1008R-122G Datasheet, API Delevan Distributor
1008R-122G Details Description
Related parts for 1008R-122G
FIXED IND 5.6UH 1.5A 52 MOHM SMD datasheet.pdf
CONN EDGE DUAL .050 DIP 44 POS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CCTV SQUARE BASE 2.5 X 2.5 WH datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 2KB FLASH 20QFN datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
DIODE ZENER 91V 2W SMBJ datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X10MM R-TAB T412 datasheet.pdf
SW SELECTOR DPST-NO/NC 10A 120V datasheet.pdf