API Delevan 1008R-122J
1008R-122J picture photo
Mfg. Part Number
1008R-122J
Brief Description
FIXED IND 1.2UH 591MA 430 MOHM
Datasheet Download
1008R-122J.pdf
Availability of 1008R-122J
QUANTITY
1008R-122J Order Process
Ship out your order
Specifications of 1008R-122J
Internal Part NumberEIS-1008R-122J
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Material - CoreFerrite
Inductance1.2µH
Tolerance±5%
Current Rating591mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)430 mOhm Max
Q @ Freq30 @ 7.9MHz
Frequency - Self Resonant100MHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test7.9MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.105" L x 0.095" W (2.66mm x 2.41mm)
Height - Seated (Max)0.095" (2.41mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1008R-122J
Related Links1008R, 1008R-122J Datasheet, API Delevan Distributor
1008R-122J Details Description
Related parts for 1008R-122J
RES ARRAY 13 RES 56 OHM 14SOIC datasheet.pdf
IC DAC 10BIT R-R SC70-6 datasheet.pdf
CONN RCPT MOD 140POS 7ROW R/A datasheet.pdf
BOX PLASTIC GRAY 7.69"L X 7.69"W datasheet.pdf
IC PWR SUPP 2A W/FET SSOP-A16 datasheet.pdf
RES 20 OHM 5W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
LED SMD 3MM QUAD LEVEL R-G-B-Y datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DP3T 5A 120V datasheet.pdf
CONN MAGJACK 1PORT 100 BASE-T datasheet.pdf
MOUNTING BASE,NAT. datasheet.pdf
CAP FILM 2000VDC 0.0012UF RADIAL datasheet.pdf