API Delevan 1008R-271H
1008R-271H picture photo
Mfg. Part Number
1008R-271H
Brief Description
FIXED IND 270NH 1A 150 MOHM SMD
Datasheet Download
1008R-271H.pdf
Availability of 1008R-271H
QUANTITY
1008R-271H Order Process
Ship out your order
Specifications of 1008R-271H
Internal Part NumberEIS-1008R-271H
Material - CoreFerrite
Inductance270nH
Tolerance±3%
Current Rating1A
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)150 mOhm Max
Q @ Freq40 @ 25MHz
Frequency - Self Resonant375MHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test25MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2-SMD
Size / Dimension0.105" L x 0.095" W (2.66mm x 2.41mm)
Height - Seated (Max)0.085" (2.16mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1008R-271H
Related Links1008R, 1008R-271H Datasheet, API Delevan Distributor
1008R-271H Details Description
Related parts for 1008R-271H
SWITCH PUSH SPST-NO 10A 110V datasheet.pdf
RES 30 OHM 5W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 6.8PF 150V 0606 datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 22POS VERT 3.81MM datasheet.pdf
Crystal 12.0000MHz 20ppm 30pF 50 Ohm -10°C - 60°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
CONN HEADER BKWY DL TIN 32POS datasheet.pdf
RES 113 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 14POS R/A .100" GOLD datasheet.pdf
CAP ALUM 10UF 20% 450V RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100POS .100" datasheet.pdf