API Delevan 1008R-271H
1008R-271H picture photo
Mfg. Part Number
1008R-271H
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 270NH 1A 150 MOHM SMD
Datasheet Download
1008R-271H.pdf
Availability of 1008R-271H
QUANTITY
1008R-271H Order Process
Ship out your order
Specifications of 1008R-271H
Internal Part NumberEIS-1008R-271H
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
Series1008R
PackagingTape & Reel (TR)
Type-
Material - CoreFerrite
Inductance270nH
Tolerance±3%
Current Rating1A
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)150 mOhm Max
Q @ Freq40 @ 25MHz
Frequency - Self Resonant375MHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test25MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2-SMD
Size / Dimension0.105" L x 0.095" W (2.66mm x 2.41mm)
Height - Seated (Max)0.085" (2.16mm)
Supplier Device Package*
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1008R-271H
Related Links1008R, 1008R-271H Datasheet, API Delevan Distributor
1008R-271H Details Description
Related parts for 1008R-271H
MOSFET N-CH 40V 9.4A 8-SOIC datasheet.pdf
IC REG LDO 3.8V 0.15A SOT23-5 datasheet.pdf
TERM EDGE 20-24AWG CRIMP GOLD datasheet.pdf
KIT EVAL FOR DOLPHIN CHIPSET LP datasheet.pdf
CAP ALUM 4700UF 20% 100V SCREW datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 250W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 75W datasheet.pdf
LEVER FOR ROTARY SWITCH datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 165VIN 5VOUT 25W datasheet.pdf
CAP CER 330PF 50V X8G RADIAL datasheet.pdf