API Delevan 1008R-272F
1008R-272F picture photo
Mfg. Part Number
1008R-272F
Brief Description
FIXED IND 2.7UH 413MA 880 MOHM
Datasheet Download
1008R-272F.pdf
Availability of 1008R-272F
QUANTITY
1008R-272F Order Process
Ship out your order
Specifications of 1008R-272F
Internal Part NumberEIS-1008R-272F
Material - CoreFerrite
Inductance2.7µH
Tolerance±1%
Current Rating413mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)880 mOhm Max
Q @ Freq30 @ 7.9MHz
Frequency - Self Resonant62MHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test7.9MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2-SMD
Size / Dimension0.105" L x 0.095" W (2.66mm x 2.41mm)
Height - Seated (Max)0.085" (2.16mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1008R-272F
Related Links1008R, 1008R-272F Datasheet, API Delevan Distributor
1008R-272F Details Description
Related parts for 1008R-272F
RES SMD 267 OHM 0.5% 1/8W 1206 datasheet.pdf
PANEL FRONT 19X12.2X0.07" BLACK datasheet.pdf
IC OPAMP GP 500KHZ RRO 14SOIC datasheet.pdf
CAP FILM 0.068UF 5% 63VDC RADIAL datasheet.pdf
HEADER 16POS STR DUAL INSUL 2ROW datasheet.pdf
CONN PLUG 32POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 75W datasheet.pdf
CAP FILM 0.047UF 3% 1.6KVDC RAD datasheet.pdf