FFF 10090098-S094VLF
10090098-S094VLF picture photo
Mfg. Part Number
10090098-S094VLF
Manufacturer
Product Category
D-Sub Connectors
Brief Description
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Through Hole Solder
Datasheet Download
10090098-S094VLF.pdf
Availability of 10090098-S094VLF
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
10090098-S094VLF Order Process
Ship out your order
Specifications of 10090098-S094VLF
Internal Part NumberEIS-10090098-S094VLF
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductD-Subminiature Connectors Economy Range
PCN Obsolescence/ EOL10090 Series 13/May/2014
Standard Package90
Category Connectors, Interconnects
FamilyD-Sub Connectors
Series10090098
PackagingTray
Connector StyleD-Sub
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions9
Number of Rows2
Shell Size, Connector Layout1 (DE, E)
Contact TypeSignal
Mounting TypeThrough Hole
Flange FeatureMating Side; Female Screwlock (4-40)
TerminationSolder
FeaturesBoard Lock
Shell Material, FinishSteel, Nickel Plated
Contact FinishGold
Contact Finish ThicknessFlash
Ingress Protection-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Voltage Rating250V
Current Rating5A
Housing MaterialThermoplastic, Glass Filled
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)10090098-S094VLF
Related Links10090098, 10090098-S094VLF Datasheet, FFF Distributor
10090098-S094VLF Details Description
Related parts for 10090098-S094VLF
IDC CABLE - ADM50S/AE50G/ADM50S datasheet.pdf
IC REG MULT CONFG INV 3.3V 8MSOP datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 100V SMD datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 1.2KV 2A WAFER datasheet.pdf
MOSFET N-CH 200V 5A DPAK datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 128POS BOX MT PIN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 50W datasheet.pdf
ANT 1575/1606MHZ GPS/WLAN PATCH datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 2.5X2.0MM 3.3V datasheet.pdf
MOTOR MOUNTING SPACER datasheet.pdf
CAP TANT POLY 1000UF 25V CHA MNT datasheet.pdf