FFF 10090768-S094VLF
10090768-S094VLF picture photo
Mfg. Part Number
10090768-S094VLF
Brief Description
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Through Hole, Right Angle Solder
Datasheet Download
10090768-S094VLF.pdf
Availability of 10090768-S094VLF
QUANTITY
10090768-S094VLF Order Process
Ship out your order
Specifications of 10090768-S094VLF
Internal Part NumberEIS-10090768-S094VLF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLD-Sub 08/Aug/2013
Standard Package90
Category Connectors, Interconnects
FamilyD-Sub Connectors
Series-
PackagingTray
Connector StyleD-Sub
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions9
Number of Rows2
Shell Size, Connector Layout1 (DE, E)
Contact TypeSignal
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
Flange FeatureMating Side; Female Screwlock (4-40)
TerminationSolder
FeaturesBoard Lock, Mounting Bracket
Shell Material, FinishSteel, Nickel Plated
Contact FinishGold
Contact Finish ThicknessFlash
Ingress Protection-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Voltage Rating250V
Current Rating5A
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)10090768-S094VLF
Related Links10090768, 10090768-S094VLF Datasheet, FFF Distributor
10090768-S094VLF Details Description
Related parts for 10090768-S094VLF
RES SMD 18K OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC RCVR DIFF 5V/3.3V 8-SOIC datasheet.pdf
RES ARRAY 2 RES 470 OHM 0606 datasheet.pdf
DEM-BUF-SOT-1A datasheet.pdf
RES SMD 1.21K OHM 1% 1/8W 0603 datasheet.pdf
SQUIB CONT 1MM PIN DIA SOCKET datasheet.pdf
GK NICU NRS PU V0 SQ datasheet.pdf
Connector Socket 36 Position 0.039" (1.00mm) Gold Surface Mount, Right Angle datasheet.pdf
DC/DC CONVERT QUAD 12V 0.7A datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X25MM XCUT datasheet.pdf
CONN PLUG 43POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 5POS SKT datasheet.pdf