FFF 10090926-P156XLF
10090926-P156XLF picture photo
Mfg. Part Number
10090926-P156XLF
Brief Description
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Through Hole, Right Angle Solder
Datasheet Download
10090926-P156XLF.pdf
Availability of 10090926-P156XLF
QUANTITY
10090926-P156XLF Order Process
Ship out your order
Specifications of 10090926-P156XLF
Internal Part NumberEIS-10090926-P156XLF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package90
Category Connectors, Interconnects
FamilyD-Sub Connectors
Series-
PackagingTray
Connector StyleD-Sub, High Density
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions15
Number of Rows3
Shell Size, Connector Layout1 (DE, E) High Density
Contact TypeSignal
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
Flange FeatureBoard Side (4-40)
TerminationSolder
FeaturesBoard Lock, Grounding Indents, Mounting Bracket
Shell Material, FinishSteel, Nickel Plated
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Ingress Protection-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Voltage Rating250V
Current Rating2.5A
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)10090926-P156XLF
Related Links10090926, 10090926-P156XLF Datasheet, FFF Distributor
10090926-P156XLF Details Description
Related parts for 10090926-P156XLF
CONN BASE SIDE ENTRY SZ5 PG16 datasheet.pdf
IC ADC 24BIT 4CH MICROPWR 28SSOP datasheet.pdf
CONN HOOD TOP DUAL SZ8 M25/M32 datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 18-72VIN 09VOUT datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS STRGHT W/SKTS datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPST 5A 100V datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 3PDT 5A 120V datasheet.pdf
CAP ALUM 82UF 20% 400V RADIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 1MM 24POS datasheet.pdf
CAP FILM 0.033UF 5% 160VDC AXIAL datasheet.pdf