FFF 10090929-S154VLF
10090929-S154VLF picture photo
Mfg. Part Number
10090929-S154VLF
Manufacturer
Product Category
D-Sub Connectors
Brief Description
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Through Hole Solder
Datasheet Download
10090929-S154VLF.pdf
Availability of 10090929-S154VLF
QUANTITY
10090929-S154VLF Order Process
Ship out your order
Specifications of 10090929-S154VLF
Internal Part NumberEIS-10090929-S154VLF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductD-Subminiature Connectors High Density
Standard Package90
Category Connectors, Interconnects
FamilyD-Sub Connectors
Series10090929
PackagingTray
Connector StyleD-Sub, High Density
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions15
Number of Rows3
Shell Size, Connector Layout1 (DE, E) High Density
Contact TypeSignal
Mounting TypeThrough Hole
Flange FeatureMating Side; Female Screwlock (4-40)
TerminationSolder
FeaturesBoard Lock
Shell Material, FinishSteel, Nickel Plated
Contact FinishGold
Contact Finish ThicknessFlash
Ingress Protection-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Voltage Rating250V
Current Rating2.5A
Housing MaterialThermoplastic, Glass Filled
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)10090929-S154VLF
Related Links10090929, 10090929-S154VLF Datasheet, FFF Distributor
10090929-S154VLF Details Description
Related parts for 10090929-S154VLF
CONN EDGE DUAL .050 SMD 90 POS datasheet.pdf
IC DAC 12BIT SERIAL IN 16-SOIC datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 100POS WALL MT SCK datasheet.pdf
LED XLAMP NEUTRAL WHT 4000K 2SMD datasheet.pdf
Crystal 20.0000MHz 30ppm 9pF 40 Ohm -10°C - 60°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
RES SMD 47K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
QF50 SRD HDR VT .76AU 64POS datasheet.pdf
CONN HDR 16POS 1.27MM T/H R/A datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 25 Circuit 0.563" (14.30mm) datasheet.pdf