FFF 10091767-H0C-10B
10091767-H0C-10B picture photo
Mfg. Part Number
10091767-H0C-10B
Manufacturer
Product Category
Backplane Connectors - Specialized
Brief Description
XCEDE LEFT 4PVH 6COL
Datasheet Download
10091767-H0C-10B.pdf
Availability of 10091767-H0C-10B
QUANTITY
10091767-H0C-10B Order Process
Ship out your order
Specifications of 10091767-H0C-10B
Internal Part NumberEIS-10091767-H0C-10B
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package240
Category Connectors, Interconnects
FamilyBackplane Connectors - Specialized
SeriesXCede®
PackagingBulk
Connector UsageBackplane
Connector TypeHeader, Male Pins and Blades
Connector StyleXCede®, Guide Left
Number of Positions-
Number of Positions LoadedAll
Pitch-
Number of Rows-
Number of Columns6
Mounting TypeThrough Hole
TerminationPress-Fit
Contact Layout, Typical36 Differential Pairs
FeaturesKey
Contact FinishGold or Gold, GXT™
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
ColorGray
Current Rating-
Material Flammability RatingUL94 V-0
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Voltage Rating-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)10091767-H0C-10B
Related Links10091767, 10091767-H0C-10B Datasheet, FFF Distributor
10091767-H0C-10B Details Description
Related parts for 10091767-H0C-10B
IC OPAMP VFB 320MHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf
IC RTC BINARY CNT SER 6-FLIPCHIP datasheet.pdf
LABEL IDENTIFICATION TAPE datasheet.pdf
RES 91K OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
1 INCH HST BLACK SM 100' SPOOL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 12POS SKT datasheet.pdf
IC COMPARATOR VOLT 16-SOIC datasheet.pdf
BERGSTIK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100POS .125" datasheet.pdf