FFF 10091767-V0C-70B
10091767-V0C-70B picture photo
Mfg. Part Number
10091767-V0C-70B
Manufacturer
Product Category
Backplane Connectors - Specialized
Brief Description
XCEDE RIGHT 4PVH 6COL
Datasheet Download
10091767-V0C-70B.pdf
Availability of 10091767-V0C-70B
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
10091767-V0C-70B Order Process
Ship out your order
Specifications of 10091767-V0C-70B
Internal Part NumberEIS-10091767-V0C-70B
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginMultiple Devices Location Change 23/Feb/2015
Standard Package240
Category Connectors, Interconnects
FamilyBackplane Connectors - Specialized
SeriesXCede®
PackagingBulk
Connector UsageBackplane
Connector TypeHeader, Male Pins and Blades
Connector StyleXCede®, Guide Right
Number of Positions-
Number of Positions LoadedAll
Pitch-
Number of Rows-
Number of Columns6
Mounting TypeThrough Hole
TerminationPress-Fit
Contact Layout, Typical36 Differential Pairs
FeaturesKey
Contact FinishGold or Gold, GXT™
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
ColorGray
Current Rating-
Material Flammability RatingUL94 V-0
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Voltage Rating-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)10091767-V0C-70B
Related Links10091767, 10091767-V0C-70B Datasheet, FFF Distributor
10091767-V0C-70B Details Description
Related parts for 10091767-V0C-70B
TERM BLOCK HDR 28POS VERT 3.5MM datasheet.pdf
CAP ALUM 680UF 20% 350V SNAP datasheet.pdf
CAP CER 2700PF 2KV X7R 1808 datasheet.pdf
RES SMD 750K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
LENS BOOM REFLECTOR SMOOTH SPOT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 3 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 200W datasheet.pdf
3G3_X BRAKING RESISTOR datasheet.pdf
LM 5.08/90/22 BK datasheet.pdf
CAP ALUM 2.2UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf