FFF 10091777-U0E-60DLF
10091777-U0E-60DLF picture photo
Mfg. Part Number
10091777-U0E-60DLF
Manufacturer
Product Category
Backplane Connectors - Specialized
Brief Description
XCEDE RIGHT 4PVH 8COL
Datasheet Download
10091777-U0E-60DLF.pdf
Availability of 10091777-U0E-60DLF
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
10091777-U0E-60DLF Order Process
Ship out your order
Specifications of 10091777-U0E-60DLF
Internal Part NumberEIS-10091777-U0E-60DLF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginMultiple Devices Location Change 23/Feb/2015
Standard Package96
Category Connectors, Interconnects
FamilyBackplane Connectors - Specialized
SeriesXCede®
PackagingBulk
Connector UsageBackplane
Connector TypeHeader, Male Pins and Blades
Connector StyleXCede®, Guide Right
Number of Positions-
Number of Positions LoadedAll
Pitch-
Number of Rows-
Number of Columns8
Mounting TypeThrough Hole
TerminationPress-Fit
Contact Layout, Typical48 Differential Pairs
FeaturesKey
Contact FinishGold or Gold, GXT™
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
ColorGray
Current Rating-
Material Flammability RatingUL94 V-0
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Voltage Rating-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)10091777-U0E-60DLF
Related Links10091777-, 10091777-U0E-60DLF Datasheet, FFF Distributor
10091777-U0E-60DLF Details Description
Related parts for 10091777-U0E-60DLF
CAP TANT POLY 47UF 6.3V 1411 datasheet.pdf
MACHINE SCREW PAN PHILLIPS 6-32 datasheet.pdf
RES SMD 5.6 OHM 2% 1/3W 0805 datasheet.pdf
CAP CER 1500PF 100V X7R 0805 datasheet.pdf
RES 15.4 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON 4PST 2A 36V datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 2 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
RES CHAS MNT 7.5K OHM 5% 25W datasheet.pdf