E-Switch 100AWDP1T1B4VS21RE
100AWDP1T1B4VS21RE picture photo
Mfg. Part Number
100AWDP1T1B4VS21RE
Manufacturer
Product Category
Toggle Switches
Brief Description
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 20V
Datasheet Download
100AWDP1T1B4VS21RE.pdf
Availability of 100AWDP1T1B4VS21RE
QUANTITY
100AWDP1T1B4VS21RE Order Process
Ship out your order
Specifications of 100AWDP1T1B4VS21RE
Internal Part NumberEIS-100AWDP1T1B4VS21RE
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS Information100A Series RoHS Cert of Compliance
Standard Package1
Category Switches
FamilyToggle Switches
Series100A
PackagingBulk
CircuitDPDT
Switch FunctionOn-On
Current Rating0.4VA (AC/DC)
Voltage Rating - AC20V
Voltage Rating - DC20V
Actuator TypeStandard Round
Actuator Length12.70mm
IlluminationNon-Illuminated
Illumination Type, Color-
Illumination Voltage (Nominal)-
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
Panel Cutout Dimensions-
Bushing ThreadUnthreaded
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
FeaturesEpoxy Sealed Terminals
Actuator MaterialBrass, Chrome Plated
Electrical Life30,000 Cycles
Operating Temperature-30°C ~ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)100AWDP1T1B4VS21RE
Related Links100AWDP1T, 100AWDP1T1B4VS21RE Datasheet, E-Switch Distributor
100AWDP1T1B4VS21RE Details Description
Related parts for 100AWDP1T1B4VS21RE
CONN RECEPT 9POS 24AWG MTA156 datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
TRANS PNP DARL 100V 2A TO-225 datasheet.pdf
OSC XO 99.75123MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
OSC XO 49.152MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
CAP CER 270PF 16V NP0 0603 datasheet.pdf
FIXED IND 15UH 800MA 90 MOHM SMD datasheet.pdf
COUNTER LCD 6 CHAR 24V PANEL MT datasheet.pdf
RES 3.83K OHM 3/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HDR 20POS 2MM T/H datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 1 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CRYSTAL 48.000 MHZ 18PF SMT datasheet.pdf