E-Switch 100AWDP1T2B4M2RE
100AWDP1T2B4M2RE picture photo
Mfg. Part Number
100AWDP1T2B4M2RE
Manufacturer
Product Category
Toggle Switches
Brief Description
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 20V
Datasheet Download
100AWDP1T2B4M2RE.pdf
Availability of 100AWDP1T2B4M2RE
QUANTITY
100AWDP1T2B4M2RE Order Process
Ship out your order
Specifications of 100AWDP1T2B4M2RE
Internal Part NumberEIS-100AWDP1T2B4M2RE
ConditionNew & Unused, Original Sealed
3D Model100AWDPxT2B4M2xE.stp
Standard Package108
Category Switches
FamilyToggle Switches
Series100A
PackagingBulk
CircuitDPDT
Switch FunctionOn-On
Current Rating0.4VA (AC/DC)
Voltage Rating - AC20V
Voltage Rating - DC20V
Actuator TypeStandard Round
Actuator Length7.62mm
IlluminationNon-Illuminated
Illumination Type, Color-
Illumination Voltage (Nominal)-
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
Panel Cutout Dimensions-
Bushing ThreadUnthreaded
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
FeaturesEpoxy Sealed Terminals
Actuator MaterialBrass, Chrome Plated
Electrical Life30,000 Cycles
Operating Temperature-30°C ~ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)100AWDP1T2B4M2RE
Related Links100AWDP1, 100AWDP1T2B4M2RE Datasheet, E-Switch Distributor
100AWDP1T2B4M2RE Details Description
Related parts for 100AWDP1T2B4M2RE
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 5V 15W datasheet.pdf
IC REG LDO 1.8V 1.3A TO252-3 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 60V 47A D2PAK datasheet.pdf
IC SRAM 9MBIT 150MHZ 165CABGA datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 18-72VIN +/-09VOUT datasheet.pdf
OSC CRO 3350-3500 MHZ SMD .5X.5" datasheet.pdf
RES 475 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 21POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
VARISTOR 212V 2.5KA DISC 10MM datasheet.pdf