| Internal Part Number | EIS-100AWSP1T1B1M1RE | |
| 3D Model | 100AWSPxT1B1M1xE.stp | |
| Standard Package | 200 | |
| Category | Switches | |
| Family | Toggle Switches | |
| Series | 100A | |
| Packaging | Bulk | |
| Circuit | SPDT | |
| Switch Function | On-On | |
| Current Rating | 0.4VA (AC/DC) | |
| Voltage Rating - AC | 20V | |
| Voltage Rating - DC | 20V | |
| Actuator Type | Standard Round | |
| Actuator Length | 10.41mm | |
| Illumination Voltage (Nominal) | - | |
| Mounting Type | Panel Mount | |
| Termination Style | Solder Lug | |
| Panel Cutout Dimensions | Circular - 6.35mm Dia | |
| Bushing Thread | 1/4-40 | |
| Electrical Life | 30,000 Cycles | |
| Operating Temperature | -30°C ~ 85°C | |