| Internal Part Number | EIS-100AWSP5T2B4M2RE | |
| Family | Toggle Switches | |
| Series | 100A | |
| Packaging | Bulk | |
| Circuit | SPDT | |
| Switch Function | On-Off-Mom | |
| Current Rating | 0.4VA (AC/DC) | |
| Voltage Rating - AC | 20V | |
| Voltage Rating - DC | 20V | |
| Actuator Type | Standard Round | |
| Actuator Length | 7.62mm | |
| Electrical Life | 30,000 Cycles | |
| Operating Temperature | -30°C ~ 85°C | |