E-Switch 100DP1T1B1M53QE
100DP1T1B1M53QE picture photo
Mfg. Part Number
100DP1T1B1M53QE
Brief Description
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V
Datasheet Download
100DP1T1B1M53QE.pdf
Availability of 100DP1T1B1M53QE
QUANTITY
100DP1T1B1M53QE Order Process
Ship out your order
Specifications of 100DP1T1B1M53QE
Internal Part NumberEIS-100DP1T1B1M53QE
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
CircuitDPDT
Switch FunctionOn-On
Current Rating5A (AC/DC)
Voltage Rating - AC120V
Voltage Rating - DC28V
Actuator TypeStandard Round
Actuator Length10.41mm
Illumination Voltage (Nominal)-
Mounting TypePanel Mount
Termination StyleWire Wrap
Panel Cutout DimensionsCircular - 6.35mm Dia
Bushing Thread1/4-40
Electrical Life40,000 Cycles
Operating Temperature-30°C ~ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)100DP1T1B1M53QE
Related Links100DP1T, 100DP1T1B1M53QE Datasheet, E-Switch Distributor
100DP1T1B1M53QE Details Description
Related parts for 100DP1T1B1M53QE
RES SMD 2.94M OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 95.3 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
LENS HOLDER FOR CREE XR-E,C datasheet.pdf
CAP CER 4.8PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
IC RC FILTER NETWORK 8CH 16HXSON datasheet.pdf
RES 732 OHM 1/10W .5% AXIAL datasheet.pdf
IC DSC 16BIT 9KB FLASH 28QFNS datasheet.pdf
IC MCU ZIGBEE 32BIT 2.4G 56HVQFN datasheet.pdf
CAP CER 0.33UF 6.3V X5R 0402 datasheet.pdf
CRYSTAL 36.000 MHZ 10PF SMT datasheet.pdf
CAP FILM 68NF 10% 100VDC AXIAL datasheet.pdf