E-Switch 100DP1T6B12M7RE
100DP1T6B12M7RE picture photo
Mfg. Part Number
100DP1T6B12M7RE
Brief Description
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 20V
Datasheet Download
100DP1T6B12M7RE.pdf
Availability of 100DP1T6B12M7RE
QUANTITY
100DP1T6B12M7RE Order Process
Ship out your order
Specifications of 100DP1T6B12M7RE
Internal Part NumberEIS-100DP1T6B12M7RE
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package108
CircuitDPDT
Switch FunctionOn-On
Current Rating0.4VA (AC/DC)
Voltage Rating - AC20V
Voltage Rating - DC20V
Actuator TypeFlat Anti-Rotation
Actuator Length12.30mm
Illumination Voltage (Nominal)-
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle, Vertical
Termination StylePC Pin
Panel Cutout Dimensions-
Bushing ThreadUnthreaded
Electrical Life40,000 Cycles
Operating Temperature-30°C ~ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)100DP1T6B12M7RE
Related Links100DP1T, 100DP1T6B12M7RE Datasheet, E-Switch Distributor
100DP1T6B12M7RE Details Description
Related parts for 100DP1T6B12M7RE
IC A/D CONV 16BIT SAMPLNG 28SSOP datasheet.pdf
IC 3.3/1.8V DUAL MONITOR 8-SOIC datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins; Receptacle, Female Sockets 15, 15 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
MEMORY SKT 230POS R/A SMD 15AU datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 16K FLASH 44TQFP datasheet.pdf
OSC XO 16.000MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
Crystal 20.0000MHz 10ppm 10pF 100 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
CONN RCPT 41POS W/SKT INLINE datasheet.pdf
QX CBL COMM M12-M12 1M datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
RES SMD 33.2K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 1.37K OHM 1% 1/20W 0402 datasheet.pdf