E-Switch 100DP6T1B6M1QEH
100DP6T1B6M1QEH picture photo
Mfg. Part Number
100DP6T1B6M1QEH
Brief Description
SWITCH TOGGLE SP3T 5A 120V
Datasheet Download
100DP6T1B6M1QEH.pdf
Availability of 100DP6T1B6M1QEH
QUANTITY
100DP6T1B6M1QEH Order Process
Ship out your order
Specifications of 100DP6T1B6M1QEH
Internal Part NumberEIS-100DP6T1B6M1QEH
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package108
PackagingBulk
CircuitSP3T
Switch FunctionOn-On-On
Current Rating5A (AC/DC)
Voltage Rating - AC120V
Voltage Rating - DC28V
Actuator TypeStandard Round
Actuator Length9.90mm
Illumination Voltage (Nominal)-
Mounting TypePanel Mount
Termination StyleSolder Lug
Panel Cutout DimensionsCircular - 6.35mm Dia
Bushing Thread1/4-40
Ingress Protection-
FeaturesJumper needed to achieve triple throw
Actuator MaterialBrass, Chrome Plated
Electrical Life40,000 Cycles
Operating Temperature-30°C ~ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)100DP6T1B6M1QEH
Related Links100DP6T, 100DP6T1B6M1QEH Datasheet, E-Switch Distributor
100DP6T1B6M1QEH Details Description
Related parts for 100DP6T1B6M1QEH
ESD HANDLER 12-3/8X4-5/8X1 datasheet.pdf
SWITCH ROTARY 6P-5POS OPEN FRAME datasheet.pdf
LED XLAMP COOL WHITE 8SMD datasheet.pdf
RES 309K OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf
TERM SOCKET 13-16AWG TIN datasheet.pdf
RES 30.1K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES CHAS MNT 147 OHM 1% 30W datasheet.pdf
Connector Socket 59 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
PCB CONN CARRIER 2.54MM datasheet.pdf
VTM CURRENT MULTIPLIER datasheet.pdf
CAP FILM 12 NF 20% 2000VDC AXIAL datasheet.pdf