Fairchild Semiconductor 100LVELT22MX
100LVELT22MX picture photo
Mfg. Part Number
100LVELT22MX
Manufacturer
Product Category
Logic - Translators, Level Shifters
Brief Description
TRANSLATOR 3.3V DUAL DIFF 8SOIC
Datasheet Download
100LVELT22MX.pdf
Availability of 100LVELT22MX
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
100LVELT22MX Order Process
Ship out your order
Specifications of 100LVELT22MX
Internal Part NumberEIS-100LVELT22MX
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 03/Dec/2009
PCN Design/SpecificationMold Compound 12/Sept/2008
Standard Package2,500
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyLogic - Translators, Level Shifters
Series100LVELT
PackagingTape & Reel (TR)
Translator TypeMixed Signal
Channel TypeUnidirectional
Number of Circuits1
Channels per Circuit2
Voltage - VCCA-
Voltage - VCCB-
Input SignalLVCMOS, LVTTL
Output SignalLVPECL
Output TypeDifferential
Data Rate-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C (TA)
Features-
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Supplier Device Package8-SOIC N
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)100LVELT22MX
Related Links100LVE, 100LVELT22MX Datasheet, Fairchild Semiconductor Distributor
100LVELT22MX Details Description
Related parts for 100LVELT22MX
RES 12.7K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 2.7UF 10% 100V AXIAL datasheet.pdf
RES 172K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X15MM R-TAB datasheet.pdf
TIN MAN HEADER ASSY 5X8 OPEN SEQ datasheet.pdf
CONN PLUG 48POS INLINE SKT RA datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 19 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
AM63529A211 QUARTER TURN SCREW datasheet.pdf
CAP FILM 0.013UF 5% 630VDC AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 0.051UF 5% 1000VDC AXIA datasheet.pdf
PT 8C 8#16 SKT RECP datasheet.pdf
DIODE SINGLE SCHOTTKY 40V SOT23 datasheet.pdf