Rubycon 100MXC1500MEFCSN30X25
100MXC1500MEFCSN30X25 picture photo
Mfg. Part Number
100MXC1500MEFCSN30X25
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 1500UF 20% 100V SNAP
Datasheet Download
100MXC1500MEFCSN30X25.pdf
Availability of 100MXC1500MEFCSN30X25
QUANTITY
100MXC1500MEFCSN30X25 Order Process
Ship out your order
Specifications of 100MXC1500MEFCSN30X25
Internal Part NumberEIS-100MXC1500MEFCSN30X25
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesMXC
PackagingBulk
Capacitance1500µF
Tolerance±20%
Voltage Rating100V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.98A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max)1.063" (27.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)100MXC1500MEFCSN30X25
Related Links100MXC1500, 100MXC1500MEFCSN30X25 Datasheet, Rubycon Distributor
100MXC1500MEFCSN30X25 Details Description
Related parts for 100MXC1500MEFCSN30X25
Crystal 3.579545MHz 30ppm 18pF 200 Ohm -10°C - 60°C Through Hole Cylindrical Can, Radial datasheet.pdf
IC CPU SUPERV 4K EE RST LO 8MSOP datasheet.pdf
IDC CABLE- AKR60A/ AE60M / APK60 datasheet.pdf
IC MOTOR DRIVER PAR 30MULTIPWRSO datasheet.pdf
CONN HEADER XH TOP 10POS 2.5MM datasheet.pdf
IC LED Driver DC DC Regulator PWM Dimming 400mA (Switch) Backlight 10-DSBGA datasheet.pdf
IC OSC TIMER QUAD 2MHZ 20SOIC datasheet.pdf
CONN HSG PLUG INLINE 31POS SCKT datasheet.pdf
HDR 10POS 2.54MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 34POS .100" datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 250V X7R RADIAL datasheet.pdf