Rubycon 100MXC1800MEFCSN25X35
100MXC1800MEFCSN25X35 picture photo
Mfg. Part Number
100MXC1800MEFCSN25X35
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 1800UF 20% 100V SNAP
Datasheet Download
100MXC1800MEFCSN25X35.pdf
Availability of 100MXC1800MEFCSN25X35
QUANTITY
100MXC1800MEFCSN25X35 Order Process
Ship out your order
Specifications of 100MXC1800MEFCSN25X35
Internal Part NumberEIS-100MXC1800MEFCSN25X35
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesMXC
PackagingBulk
Capacitance1800µF
Tolerance±20%
Voltage Rating100V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.23A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.984" Dia (25.00mm)
Height - Seated (Max)1.457" (37.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)100MXC1800MEFCSN25X35
Related Links100MXC1800, 100MXC1800MEFCSN25X35 Datasheet, Rubycon Distributor
100MXC1800MEFCSN25X35 Details Description
Related parts for 100MXC1800MEFCSN25X35
RES SMD 64.9 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN RCPT 22POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 27POS 5.08MM R/A datasheet.pdf
CAP FILM 6800PF 3% 2KVDC RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 75W datasheet.pdf
SCT3250 32.39" 8" FFC W datasheet.pdf
TOOL DF6 CRIMPING ACCESSORY datasheet.pdf
MOD LASER DWDM 8X50GHZ 120KM datasheet.pdf
RES SMD 4.7K OHM 1W 1206 WIDE datasheet.pdf