Rubycon 100MXG1000MEFCSN20X30
100MXG1000MEFCSN20X30 picture photo
Mfg. Part Number
100MXG1000MEFCSN20X30
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 1000UF 20% 100V SNAP
Datasheet Download
100MXG1000MEFCSN20X30.pdf
Availability of 100MXG1000MEFCSN20X30
QUANTITY
100MXG1000MEFCSN20X30 Order Process
Ship out your order
Specifications of 100MXG1000MEFCSN20X30
Internal Part NumberEIS-100MXG1000MEFCSN20X30
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMXG Series Capacitors
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesMXG
PackagingBulk
Capacitance1000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating100V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.47A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.787" Dia (20.00mm)
Height - Seated (Max)1.260" (32.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)100MXG1000MEFCSN20X30
Related Links100MXG1000, 100MXG1000MEFCSN20X30 Datasheet, Rubycon Distributor
100MXG1000MEFCSN20X30 Details Description
Related parts for 100MXG1000MEFCSN20X30
IC REG LDO ADJ 1.5A TO220-3 datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 100V 1A MELF datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC NVSRAM 4MBIT 70NS 32DIP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf
CONN RCPT 16POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
NTC THERMISTOR S867 /10K /F140 datasheet.pdf
CABLE MARKER CLI M 2-4 GE/SW datasheet.pdf
CONN HEADER 44POS .100 R/ANGLE datasheet.pdf
CAP FILM 1.3NF 5% 2500VDC RAD datasheet.pdf