Rubycon 100PK220MEFC12.5X20
100PK220MEFC12.5X20 picture photo
Mfg. Part Number
100PK220MEFC12.5X20
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 220UF 20% 100V RADIAL
Datasheet Download
100PK220MEFC12.5X20.pdf
Availability of 100PK220MEFC12.5X20
QUANTITY
100PK220MEFC12.5X20 Order Process
Ship out your order
Specifications of 100PK220MEFC12.5X20
Internal Part NumberEIS-100PK220MEFC12.5X20
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesPK
PackagingBulk
Capacitance220µF
Tolerance±20%
Voltage Rating100V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current610mA
Impedance-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)0.846" (21.50mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)100PK220MEFC12.5X20
Related Links100PK220M, 100PK220MEFC12.5X20 Datasheet, Rubycon Distributor
100PK220MEFC12.5X20 Details Description
Related parts for 100PK220MEFC12.5X20
CONN HEADR BRKWAY .100 18POS STR datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 7KB FLASH 20SSOP datasheet.pdf
RES SMD 232 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 75 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC CTRLR PWM 4PHASE BUCK 40-QFN datasheet.pdf
CAP CER 120PF 50V U2J 0805 datasheet.pdf
VARISTOR 247V 6.5KA DISC 14MM datasheet.pdf
GDT 250V 20% 5KA T/H FAIL SHORT datasheet.pdf
IC LED Driver DC DC Regulator Analog, PWM Dimming 2.2A (Switch) Backlight SOT-23-6 datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
RES 178K OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
LED GREEN CLEAR 2.9MM ROUND T/H datasheet.pdf