Rubycon 100PK220MEFC12.5X20
100PK220MEFC12.5X20 picture photo
Mfg. Part Number
100PK220MEFC12.5X20
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 220UF 20% 100V RADIAL
Datasheet Download
100PK220MEFC12.5X20.pdf
Availability of 100PK220MEFC12.5X20
QUANTITY
100PK220MEFC12.5X20 Order Process
Ship out your order
Specifications of 100PK220MEFC12.5X20
Internal Part NumberEIS-100PK220MEFC12.5X20
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesPK
PackagingBulk
Capacitance220µF
Tolerance±20%
Voltage Rating100V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current610mA
Impedance-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)0.846" (21.50mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)100PK220MEFC12.5X20
Related Links100PK220M, 100PK220MEFC12.5X20 Datasheet, Rubycon Distributor
100PK220MEFC12.5X20 Details Description
Related parts for 100PK220MEFC12.5X20
Connector Quick Connect Receptacle 14-16 AWG 0.250" (6.35mm) Crimp datasheet.pdf
IC SHIFT REGISTER 8-BIT 16-SOP datasheet.pdf
SWITCH MINI SPDT 15A HINGE LEVER datasheet.pdf
OSC VCXO 60.000MHZ LVDS SMD datasheet.pdf