Rubycon 100PK220MEFCG412.5X20
100PK220MEFCG412.5X20 picture photo
Mfg. Part Number
100PK220MEFCG412.5X20
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 220UF 20% 100V RADIAL
Datasheet Download
100PK220MEFCG412.5X20.pdf
Availability of 100PK220MEFCG412.5X20
QUANTITY
100PK220MEFCG412.5X20 Order Process
Ship out your order
Specifications of 100PK220MEFCG412.5X20
Internal Part NumberEIS-100PK220MEFCG412.5X20
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesPK
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance220µF
Tolerance±20%
Voltage Rating100V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current610mA
Impedance-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)0.846" (21.50mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)100PK220MEFCG412.5X20
Related Links100PK220ME, 100PK220MEFCG412.5X20 Datasheet, Rubycon Distributor
100PK220MEFCG412.5X20 Details Description
Related parts for 100PK220MEFCG412.5X20
CONN EDGECARD 72POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
BERGSTIK datasheet.pdf
RES 102 OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN CIRC MINI DIN RCPT 6POS T/H datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W datasheet.pdf
CONN HSG DR FL POLZ 34POS datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 5A 120V datasheet.pdf
HD SLOTTED DUCT 1.5X3 datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 125V datasheet.pdf