Rubycon 100PX4R7MEFCT15X11
100PX4R7MEFCT15X11 picture photo
Mfg. Part Number
100PX4R7MEFCT15X11
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 4.7UF 20% 100V RADIAL
Datasheet Download
100PX4R7MEFCT15X11.pdf
Availability of 100PX4R7MEFCT15X11
QUANTITY
100PX4R7MEFCT15X11 Order Process
Ship out your order
Specifications of 100PX4R7MEFCT15X11
Internal Part NumberEIS-100PX4R7MEFCT15X11
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesPX
PackagingBulk
Capacitance4.7µF
Tolerance±20%
Voltage Rating100V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current35mA @ 120Hz
Impedance-
Lead Spacing0.079" (2.00mm)
Size / Dimension0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max)0.492" (12.50mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)100PX4R7MEFCT15X11
Related Links100PX4R7M, 100PX4R7MEFCT15X11 Datasheet, Rubycon Distributor
100PX4R7MEFCT15X11 Details Description
Related parts for 100PX4R7MEFCT15X11
SIDACTOR 2CH 220/440V 150A TO220 datasheet.pdf
RELAY TELECOM DPDT 1A 5V datasheet.pdf
RES 10K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 15K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 29.4K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN INLINE RCPT 5SKT CRIMP datasheet.pdf
FIXED IND 3.9MH 29MA 56 MOHM SMD datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 12V 5W datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X15MM R-TAB datasheet.pdf
10G DWDM TOSA 80KM LC RECEPTACLE datasheet.pdf
CRYSTAL 32.000 MHZ 6PF SMT datasheet.pdf