API Delevan 100R-101M
100R-101M picture photo
Mfg. Part Number
100R-101M
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 100NH 304MA 170 MOHM
Datasheet Download
100R-101M.pdf
Availability of 100R-101M
QUANTITY
100R-101M Order Process
Ship out your order
Specifications of 100R-101M
Internal Part NumberEIS-100R-101M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
Series100R
PackagingBulk
Type-
Material - CoreIron
Inductance100nH
Tolerance±20%
Current Rating304mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)170 mOhm Max
Q @ Freq40 @ 50MHz
Frequency - Self Resonant250MHz
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Frequency - Test50MHz
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Package / CaseNonstandard, 2 Lead
Size / Dimension0.100" L x 0.100" W (2.54mm x 2.54mm)
Height - Seated (Max)0.065" (1.65mm)
Supplier Device Package*
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)100R-101M
Related Links100R, 100R-101M Datasheet, API Delevan Distributor
100R-101M Details Description
Related parts for 100R-101M
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 5A 125V datasheet.pdf
CAP CER 22UF 6.3V X5R 1206 datasheet.pdf
IC ASYNC COMM ELEMENT 44-PLCC datasheet.pdf
SENSOR 50PSIS M20 4-20 MA datasheet.pdf
ACCY USB STICK 2.4GHZ RZ datasheet.pdf
FIXED IND 56UH 1.48A 180 MOHM TH datasheet.pdf
RES SMD 17.4K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
VINYL INSL BUTTED SEAM RING TONG datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 1KV X7S 1808 datasheet.pdf