API Delevan 100R-122J
100R-122J picture photo
Mfg. Part Number
100R-122J
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 1.2UH 125MA 1 OHM
Datasheet Download
100R-122J.pdf
Availability of 100R-122J
QUANTITY
100R-122J Order Process
Ship out your order
Specifications of 100R-122J
Internal Part NumberEIS-100R-122J
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
Series100R
PackagingBulk
Type-
Material - CoreIron
Inductance1.2µH
Tolerance±5%
Current Rating125mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)1 Ohm Max
Q @ Freq35 @ 7.9MHz
Frequency - Self Resonant120MHz
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Frequency - Test7.9MHz
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Package / CaseNonstandard, 2 Lead
Size / Dimension0.100" L x 0.100" W (2.54mm x 2.54mm)
Height - Seated (Max)0.065" (1.65mm)
Supplier Device Package*
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)100R-122J
Related Links100R, 100R-122J Datasheet, API Delevan Distributor
100R-122J Details Description
Related parts for 100R-122J
IC AMP DIFF LOW-DISTORTION 8SOIC datasheet.pdf
SWITCH LEVER SPDT .1A QC TERM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS .125 SQ WW datasheet.pdf
CAP NIOB OXI 680UF 20% 2.5V 2917 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 11POS WALLMNT SCKT datasheet.pdf
CONN RCPT 2 POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
RES ARRAY 7 RES 20K OHM 14SOIC datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
SWITCH DETECTOR SPST TOP ACT SMD datasheet.pdf
DIODE ZENER 5.1V 2W SMBJ datasheet.pdf