API Delevan 100R-151H
100R-151H picture photo
Mfg. Part Number
100R-151H
Brief Description
FIXED IND 150NH 313MA 160 MOHM
Datasheet Download
100R-151H.pdf
Availability of 100R-151H
QUANTITY
100R-151H Order Process
Ship out your order
Specifications of 100R-151H
Internal Part NumberEIS-100R-151H
Material - CoreIron
Inductance150nH
Tolerance±3%
Current Rating313mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)160 mOhm Max
Q @ Freq40 @ 25MHz
Frequency - Self Resonant250MHz
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Frequency - Test25MHz
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Package / CaseNonstandard, 2 Lead
Size / Dimension0.100" L x 0.100" W (2.54mm x 2.54mm)
Height - Seated (Max)0.065" (1.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)100R-151H
Related Links100R, 100R-151H Datasheet, API Delevan Distributor
100R-151H Details Description
Related parts for 100R-151H
CONN RECEPT PIN .037-.043" .118" datasheet.pdf
CONN DB37 CRIMP FEMALE NICKEL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .156 WW datasheet.pdf
CONN PLUG 18POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 100W datasheet.pdf
CAP TANT 4.7UF 10V 10% 1206 datasheet.pdf
RES 100 OHM 2% 1W AXIAL datasheet.pdf
RES 9K OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
Z TYPE WIRE PUSH ON WIRE MARKER datasheet.pdf
RES SMD 2.1K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf