API Delevan 100R-182J
100R-182J picture photo
Mfg. Part Number
100R-182J
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 1.8UH 102MA 1.5 OHM
Datasheet Download
100R-182J.pdf
Availability of 100R-182J
QUANTITY
100R-182J Order Process
Ship out your order
Specifications of 100R-182J
Internal Part NumberEIS-100R-182J
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
Series100R
PackagingBulk
Type-
Material - CoreIron
Inductance1.8µH
Tolerance±5%
Current Rating102mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)1.5 Ohm Max
Q @ Freq32 @ 7.9MHz
Frequency - Self Resonant95MHz
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Frequency - Test7.9MHz
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Package / CaseNonstandard, 2 Lead
Size / Dimension0.100" L x 0.100" W (2.54mm x 2.54mm)
Height - Seated (Max)0.065" (1.65mm)
Supplier Device Package*
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)100R-182J
Related Links100R, 100R-182J Datasheet, API Delevan Distributor
100R-182J Details Description
Related parts for 100R-182J
SWITCH SPDT 1A 125V C-ROLL PLNGR datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 20W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 50W datasheet.pdf
CABLE MICRO-D 25POS SNGL END 72" datasheet.pdf
NXP ARM LPC1114 CORTEX M0 PROTO datasheet.pdf
CAP ALUM 15UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
SAC-4P-M12MS-M12FSVPSO datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 66POS CABLE SKT datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 20A datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 7.5A datasheet.pdf