API Delevan 100R-272G
100R-272G picture photo
Mfg. Part Number
100R-272G
Brief Description
FIXED IND 2.7UH 89MA 2 OHM
Datasheet Download
100R-272G.pdf
Availability of 100R-272G
QUANTITY
100R-272G Order Process
Ship out your order
Specifications of 100R-272G
Internal Part NumberEIS-100R-272G
Material - CoreIron
Inductance2.7µH
Tolerance±2%
Current Rating89mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)2 Ohm Max
Q @ Freq35 @ 7.9MHz
Frequency - Self Resonant70MHz
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Frequency - Test7.9MHz
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Package / CaseNonstandard, 2 Lead
Size / Dimension0.100" L x 0.100" W (2.54mm x 2.54mm)
Height - Seated (Max)0.065" (1.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)100R-272G
Related Links100R, 100R-272G Datasheet, API Delevan Distributor
100R-272G Details Description
Related parts for 100R-272G
RES 130K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER DC/DC 5V 50W OUT datasheet.pdf
CAP FILM 0.033UF 5% 1KVDC RADIAL datasheet.pdf
RES MO 1W 0.91 OHM 5% AXIAL datasheet.pdf
SCR SEN 600V .8A 50 UA TO92 T/B datasheet.pdf
HEAT SHRINK CAP FOR SPLICE 1.1" datasheet.pdf
CAP ALUM 820UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf
SL 7.62HP/09/90LF 3.2SN BK BX datasheet.pdf
RES CHAS MNT 11 OHM 10% 757W datasheet.pdf
MOSFET 4N-CH 90V 0.4A 14DIP datasheet.pdf
LED ASSY RA 3MM 3X1 GRN DIFF datasheet.pdf