API Delevan 100R-391F
100R-391F picture photo
Mfg. Part Number
100R-391F
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 390NH 237MA 280 MOHM
Datasheet Download
100R-391F.pdf
Availability of 100R-391F
QUANTITY
100R-391F Order Process
Ship out your order
Specifications of 100R-391F
Internal Part NumberEIS-100R-391F
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
Series100R
PackagingBulk
Type-
Material - CoreIron
Inductance390nH
Tolerance±1%
Current Rating237mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)280 mOhm Max
Q @ Freq40 @ 25MHz
Frequency - Self Resonant200MHz
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Frequency - Test25MHz
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Package / CaseNonstandard, 2 Lead
Size / Dimension0.100" L x 0.100" W (2.54mm x 2.54mm)
Height - Seated (Max)0.065" (1.65mm)
Supplier Device Package*
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)100R-391F
Related Links100R, 100R-391F Datasheet, API Delevan Distributor
100R-391F Details Description
Related parts for 100R-391F
CONN CLOSED END 18-10AWG INSUL datasheet.pdf
CAP FILM 2.2UF 5% 400VDC RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 38.3K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .100 EYELET datasheet.pdf
XBEE RS232PH HARV ADAPT ZNET 2.5 datasheet.pdf
CONN PLUG 79POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 400W datasheet.pdf
RES 76.8 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
EG5 HOUSING datasheet.pdf
DIODE ZENER 20V 500MW DO213AB datasheet.pdf
5 VDC BRUSHLESS FAN datasheet.pdf
3300UF 250V 65X105MM 85C 10000H datasheet.pdf