Parlex Corp. 100R12-254B
100R12-254B picture photo
Mfg. Part Number
100R12-254B
Manufacturer
Product Category
Flat Flex, Ribbon Jumper Cables
Brief Description
CABLE FLAT FLEX 12POS 1MM 10"
Datasheet Download
100R12-254B.pdf
Availability of 100R12-254B
QUANTITY
100R12-254B Order Process
Ship out your order
Specifications of 100R12-254B
Internal Part NumberEIS-100R12-254B
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Cable Assemblies
FamilyFlat Flex, Ribbon Jumper Cables
Series-
Cable TypeFFC
Number of Conductors12
Pitch0.039" (1.00mm)
Length10" (254mm)
Length - Exposed Ends0.140" (3.56mm)
Termination StyleTop on Both Sides, Backers Both Sides
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)100R12-254B
Related Links100R1, 100R12-254B Datasheet, Parlex Corp. Distributor
100R12-254B Details Description
Related parts for 100R12-254B
TRIAC ALTERNISTOR 800V TO220AB datasheet.pdf
CAP CER 82PF 200V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 9POS 24AWG MTA-156 datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 24VIN 09VOUT datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 9 Position Panel Mount Solder Cup datasheet.pdf
CONN PLUG 24POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
39 SIL VERT PIN HDR datasheet.pdf
FIXED IND 1.8UH 480MA 300 MOHM datasheet.pdf
SAFETY LIGHT CURTAIN datasheet.pdf
XADOW COMPASS datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 29POS PIN datasheet.pdf