Parlex Corp. 100R30-102B
100R30-102B picture photo
Mfg. Part Number
100R30-102B
Manufacturer
Product Category
Flat Flex, Ribbon Jumper Cables
Brief Description
CABLE FLAT FLEX 30POS 1MM 4"
Datasheet Download
100R30-102B.pdf
Availability of 100R30-102B
QUANTITY
100R30-102B Order Process
Ship out your order
Specifications of 100R30-102B
Internal Part NumberEIS-100R30-102B
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Cable Assemblies
FamilyFlat Flex, Ribbon Jumper Cables
Series-
Cable TypeFFC
Number of Conductors30
Pitch0.039" (1.00mm)
Length4.00" (101.6mm)
Length - Exposed Ends0.140" (3.56mm)
Termination StyleTop on Both Sides, Backers Both Sides
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)100R30-102B
Related Links100R3, 100R30-102B Datasheet, Parlex Corp. Distributor
100R30-102B Details Description
Related parts for 100R30-102B
RES ARRAY 5 RES 68K OHM 6SIP datasheet.pdf
RES SMD 43.2 OHM 0.1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
CONN FORK NON-INSUL #1/4 50PC datasheet.pdf
RES 20K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PIN MATE-N-LOCK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 122POS .100" datasheet.pdf
CONN 7/8" MALE 2POS datasheet.pdf