Parlex Corp. 100R5-102B
100R5-102B picture photo
Mfg. Part Number
100R5-102B
Manufacturer
Product Category
Flat Flex, Ribbon Jumper Cables
Brief Description
CABLE FLAT FLEX 5POS 1MM 4"
Datasheet Download
100R5-102B.pdf
Availability of 100R5-102B
QUANTITY
100R5-102B Order Process
Ship out your order
Specifications of 100R5-102B
Internal Part NumberEIS-100R5-102B
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Cable Assemblies
FamilyFlat Flex, Ribbon Jumper Cables
Series-
Cable TypeFFC
Number of Conductors5
Pitch0.039" (1.00mm)
Length4.00" (101.6mm)
Length - Exposed Ends0.140" (3.56mm)
Termination StyleTop on Both Sides, Backers Both Sides
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)100R5-102B
Related Links100R5, 100R5-102B Datasheet, Parlex Corp. Distributor
100R5-102B Details Description
Related parts for 100R5-102B
RES ARRAY 4 RES 220 OHM 2012 datasheet.pdf
BERGSTIK II SR RIGHT ANGLE datasheet.pdf
CAP MICA 1800PF 1% 100V 2220 datasheet.pdf
FAN AXIAL 50X20MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
XFRMR BALUN RF 70-1000MHZ 1608 datasheet.pdf
RES 1.05K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES 178 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 68PF 3KV C0G 1808 datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 1W 9V 111MA OUT datasheet.pdf