Parlex Corp. 100R5-102B
100R5-102B picture photo
Mfg. Part Number
100R5-102B
Manufacturer
Product Category
Flat Flex, Ribbon Jumper Cables
Brief Description
CABLE FLAT FLEX 5POS 1MM 4"
Datasheet Download
100R5-102B.pdf
Availability of 100R5-102B
QUANTITY
100R5-102B Order Process
Ship out your order
Specifications of 100R5-102B
Internal Part NumberEIS-100R5-102B
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Cable Assemblies
FamilyFlat Flex, Ribbon Jumper Cables
Series-
Cable TypeFFC
Number of Conductors5
Pitch0.039" (1.00mm)
Length4.00" (101.6mm)
Length - Exposed Ends0.140" (3.56mm)
Termination StyleTop on Both Sides, Backers Both Sides
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)100R5-102B
Related Links100R5, 100R5-102B Datasheet, Parlex Corp. Distributor
100R5-102B Details Description
Related parts for 100R5-102B
CONN EDGECARD 24POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .156 EYELET datasheet.pdf
TORX KEY FLAG HANDLE IP6 2.64" datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 6POS STRAIGHT PIN datasheet.pdf
RES SMD 1.91K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 25V 20% 2917 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 75W datasheet.pdf
RES 2 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 5POS STR 5.08MM datasheet.pdf
CONN HDR 47POS 0.100 T/H datasheet.pdf