Parlex Corp. 100R7-102B
100R7-102B picture photo
Mfg. Part Number
100R7-102B
Manufacturer
Product Category
Flat Flex, Ribbon Jumper Cables
Brief Description
CABLE FLAT FLEX 7POS 1MM 4"
Datasheet Download
100R7-102B.pdf
Availability of 100R7-102B
QUANTITY
100R7-102B Order Process
Ship out your order
Specifications of 100R7-102B
Internal Part NumberEIS-100R7-102B
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Cable Assemblies
FamilyFlat Flex, Ribbon Jumper Cables
Series-
Cable TypeFFC
Number of Conductors7
Pitch0.039" (1.00mm)
Length4.00" (101.6mm)
Length - Exposed Ends0.140" (3.56mm)
Termination StyleTop on Both Sides, Backers Both Sides
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)100R7-102B
Related Links100R7, 100R7-102B Datasheet, Parlex Corp. Distributor
100R7-102B Details Description
Related parts for 100R7-102B
RES SMD 82.5KOHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN HEADER 14POS DL STR GOLD datasheet.pdf
TWEEZER POINTED STRONG OO 4.72" datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 32POS VERT 5.08MM datasheet.pdf
CONN HDMI COVER BLACK datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
SYSTEM ON MODULE WIRELESS TORP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .125" datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X15MM XCUT T412 datasheet.pdf
SYSTEM datasheet.pdf
BERGSTIK datasheet.pdf
OSC XO 16.3840MHZ CMOS SMD datasheet.pdf