Parlex Corp. 100R7-305B
100R7-305B picture photo
Mfg. Part Number
100R7-305B
Manufacturer
Product Category
Flat Flex, Ribbon Jumper Cables
Brief Description
CABLE FLAT FLEX 7POS 1MM 12"
Datasheet Download
100R7-305B.pdf
Availability of 100R7-305B
QUANTITY
100R7-305B Order Process
Ship out your order
Specifications of 100R7-305B
Internal Part NumberEIS-100R7-305B
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Cable Assemblies
FamilyFlat Flex, Ribbon Jumper Cables
Series-
Cable TypeFFC
Number of Conductors7
Pitch0.039" (1.00mm)
Length12" (304.80mm)
Length - Exposed Ends0.140" (3.56mm)
Termination StyleTop on Both Sides, Backers Both Sides
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)100R7-305B
Related Links100R7, 100R7-305B Datasheet, Parlex Corp. Distributor
100R7-305B Details Description
Related parts for 100R7-305B
FUSE BOARD MNT 1A 32VAC/VDC 0603 datasheet.pdf
IC EEPROM 8KBIT 3MHZ 8SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CAP CER 3300PF 1KV X7R 1206 datasheet.pdf
SENSOR 15PSIS M20 4-20MA datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 18-72VIN +/-12VOUT datasheet.pdf
REC HSG RIGHT LEVER 48CKT BLACK datasheet.pdf
C-GRID DRSW TH HDR. 80CKT datasheet.pdf
RES SMD 680K OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN HEADER 30POS .100 R/ANGLE datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS .100" datasheet.pdf