Parlex Corp. 100R8-305B
100R8-305B picture photo
Mfg. Part Number
100R8-305B
Manufacturer
Product Category
Flat Flex, Ribbon Jumper Cables
Brief Description
CABLE FLAT FLEX 8POS 1MM 12"
Datasheet Download
100R8-305B.pdf
Availability of 100R8-305B
QUANTITY
100R8-305B Order Process
Ship out your order
Specifications of 100R8-305B
Internal Part NumberEIS-100R8-305B
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Cable Assemblies
FamilyFlat Flex, Ribbon Jumper Cables
Series-
Cable TypeFFC
Number of Conductors8
Pitch0.039" (1.00mm)
Length12" (304.80mm)
Length - Exposed Ends0.140" (3.56mm)
Termination StyleTop on Both Sides, Backers Both Sides
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)100R8-305B
Related Links100R8, 100R8-305B Datasheet, Parlex Corp. Distributor
100R8-305B Details Description
Related parts for 100R8-305B
CONN EDGE DUAL .156 DIP 12POS datasheet.pdf
CONN HEADER 28POS .100 R/A TIN datasheet.pdf
FILTER LINE 27MH 0.8A TYPE 600 datasheet.pdf