Parlex Corp. 100R9-76B
100R9-76B picture photo
Mfg. Part Number
100R9-76B
Manufacturer
Product Category
Flat Flex, Ribbon Jumper Cables
Brief Description
CABLE FLAT FLEX 9POS 1MM 3"
Datasheet Download
100R9-76B.pdf
Availability of 100R9-76B
QUANTITY
100R9-76B Order Process
Ship out your order
Specifications of 100R9-76B
Internal Part NumberEIS-100R9-76B
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Cable Assemblies
FamilyFlat Flex, Ribbon Jumper Cables
Series-
Cable TypeFFC
Number of Conductors9
Pitch0.039" (1.00mm)
Length3.00" (76.20mm)
Length - Exposed Ends0.140" (3.56mm)
Termination StyleTop on Both Sides, Backers Both Sides
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)100R9-76B
Related Links100R, 100R9-76B Datasheet, Parlex Corp. Distributor
100R9-76B Details Description
Related parts for 100R9-76B
CONN IC DIP SOCKET 24POS GOLD datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 68 OHM 16SOIC datasheet.pdf
RES SMD 66.5K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
OSC MEMS 155.52MHZ LVDS SMD datasheet.pdf
SWITCH THUMBWHEEL datasheet.pdf
RES SMD 820 OHM 0.01% 1/5W 0805 datasheet.pdf
TERM BLOCK datasheet.pdf
CONN HEADER 16POS .100 L.143 datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X10MM R-TAB datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X15MM R-TAB T766 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 26POS WALL MNT SKT datasheet.pdf