Rubycon 100RX30100MG412.5X20
100RX30100MG412.5X20 picture photo
Mfg. Part Number
100RX30100MG412.5X20
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 100UF 20% 100V RADIAL
Datasheet Download
100RX30100MG412.5X20.pdf
Availability of 100RX30100MG412.5X20
QUANTITY
100RX30100MG412.5X20 Order Process
Ship out your order
Specifications of 100RX30100MG412.5X20
Internal Part NumberEIS-100RX30100MG412.5X20
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesRX30
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance100µF
Tolerance±20%
Voltage Rating100V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.4000 Hrs @ 130°C
Operating Temperature-40°C ~ 130°C
TypePolar
ApplicationsAutomotive
Ripple Current469mA
Impedance170 mOhm
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)0.866" (22.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)100RX30100MG412.5X20
Related Links100RX30100, 100RX30100MG412.5X20 Datasheet, Rubycon Distributor
100RX30100MG412.5X20 Details Description
Related parts for 100RX30100MG412.5X20
IC SDRAM 64MBIT 125MHZ 54VFBGA datasheet.pdf
IC REG LDO 2.5V 3A SPAK-5 datasheet.pdf
RES SMD 75K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 10POS STR 5.08MM datasheet.pdf
DIODE ZENER ARRAY 47V SOT23 datasheet.pdf
IC OPAMP GP 1.7MHZ RRO 8DIP datasheet.pdf
IC REG LDO -12V 1.5A 8DFN datasheet.pdf
CAP TANT 68UF 10% 30V AXIAL datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 34POS .100" datasheet.pdf