E-Switch 100SP1T1B5M7RE
100SP1T1B5M7RE picture photo
Mfg. Part Number
100SP1T1B5M7RE
Manufacturer
Product Category
Toggle Switches
Brief Description
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V
Datasheet Download
100SP1T1B5M7RE.pdf
Availability of 100SP1T1B5M7RE
QUANTITY
100SP1T1B5M7RE Order Process
Ship out your order
Specifications of 100SP1T1B5M7RE
Internal Part NumberEIS-100SP1T1B5M7RE
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
Category Switches
FamilyToggle Switches
Series100
PackagingBulk
CircuitSPDT
Switch FunctionOn-On
Current Rating0.4VA (AC/DC)
Voltage Rating - AC20V
Voltage Rating - DC20V
Actuator TypeStandard Round
Actuator Length10.41mm
IlluminationNon-Illuminated
Illumination Type, Color-
Illumination Voltage (Nominal)-
Mounting TypePanel Mount, Right Angle, Vertical
Termination StylePC Pin
Panel Cutout DimensionsCircular - 6.35mm Dia
Bushing Thread1/4-40
Ingress Protection-
FeaturesEpoxy Sealed Terminals
Actuator MaterialBrass, Chrome Plated
Electrical Life40,000 Cycles
Operating Temperature-30°C ~ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)100SP1T1B5M7RE
Related Links100SP1T, 100SP1T1B5M7RE Datasheet, E-Switch Distributor
100SP1T1B5M7RE Details Description
Related parts for 100SP1T1B5M7RE
VOLTMETER 0-200MVDC LCD PANEL MT datasheet.pdf
IC MPU MPC8XX 80MHZ 256BGA datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .100 EYELET datasheet.pdf
CAP ALUM 10UF 20% 100V SMD datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 22POS JAM NUT PINS datasheet.pdf
10CKT PICOFLEX 1000MM LONG datasheet.pdf
CAP CER 56PF 250V NP0 0603 datasheet.pdf
5.0MM EUROBLOCK PC VERT LP GRN 1 datasheet.pdf
RES SMD 18 OHM 1/4W 0604 WIDE datasheet.pdf
FIXED IND 43NH 190MA 1.6 OHM SMD datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 53POS SKT datasheet.pdf