E-Switch 100SP1T1B6M7REH
100SP1T1B6M7REH picture photo
Mfg. Part Number
100SP1T1B6M7REH
Brief Description
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V
Datasheet Download
100SP1T1B6M7REH.pdf
Availability of 100SP1T1B6M7REH
QUANTITY
100SP1T1B6M7REH Order Process
Ship out your order
Specifications of 100SP1T1B6M7REH
Internal Part NumberEIS-100SP1T1B6M7REH
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS Information100 Series RoHS Cert of Compliance
Standard Package1
Switch FunctionOn-On
Current Rating0.4VA (AC/DC)
Voltage Rating - AC20V
Voltage Rating - DC20V
Actuator TypeStandard Round
Actuator Length9.90mm
Illumination Voltage (Nominal)-
Mounting TypePanel Mount, Right Angle, Vertical
Termination StylePC Pin
Panel Cutout DimensionsCircular - 6.35mm Dia
Electrical Life40,000 Cycles
Operating Temperature-30°C ~ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)100SP1T1B6M7REH
Related Links100SP1T, 100SP1T1B6M7REH Datasheet, E-Switch Distributor
100SP1T1B6M7REH Details Description
Related parts for 100SP1T1B6M7REH
Crystal 11.0592MHz 30ppm Series 60 Ohm -10°C - 70°C Through Hole HC49/US datasheet.pdf
THERMISTOR NTC 100K OHM 5% 0402 datasheet.pdf
DIODE ZENER 3.73V 200MW SOD923 datasheet.pdf
SENSOR CURRENT INDICATOR 100A AC datasheet.pdf
RES SMD 2.64KOHM 0.01% 0.4W 1206 datasheet.pdf
RES 62.6K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 1POS STR .100" TIN datasheet.pdf
FIXED IND 330UH 128MA 4.35 OHM datasheet.pdf
BERG II 0.100" DUAL ST datasheet.pdf
CAP ALUM 680UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 36PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf