E-Switch 100SP1T2B1M53REH
100SP1T2B1M53REH picture photo
Mfg. Part Number
100SP1T2B1M53REH
Brief Description
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V
Datasheet Download
100SP1T2B1M53REH.pdf
Availability of 100SP1T2B1M53REH
QUANTITY
100SP1T2B1M53REH Order Process
Ship out your order
Specifications of 100SP1T2B1M53REH
Internal Part NumberEIS-100SP1T2B1M53REH
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Switch FunctionOn-On
Current Rating0.4VA (AC/DC)
Voltage Rating - AC20V
Voltage Rating - DC20V
Actuator TypeStandard Round
Actuator Length5.08mm
Illumination Voltage (Nominal)-
Mounting TypePanel Mount
Termination StyleWire Wrap
Panel Cutout DimensionsCircular - 6.35mm Dia
Electrical Life40,000 Cycles
Operating Temperature-30°C ~ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)100SP1T2B1M53REH
Related Links100SP1T2, 100SP1T2B1M53REH Datasheet, E-Switch Distributor
100SP1T2B1M53REH Details Description
Related parts for 100SP1T2B1M53REH
RED STANDARD PROBE-IT 2 PKG datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 1.5KB OTP 8SOIJ datasheet.pdf
FIXED IND 330NH 27.5A 2.15 MOHM datasheet.pdf
RES 67.3K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
IGBT 600V 160A 750W TO247 datasheet.pdf
HEADER WIRE WRAP 2.54MM datasheet.pdf
RES 12.9064K OHM 1.5W 0.001% AXL datasheet.pdf
XCEDE 6PVH 6COL 3W RGHT datasheet.pdf
IC OSC CLOCK 100MHZ 6CLCC datasheet.pdf