E-Switch 100SP1T2B3M53QEH
100SP1T2B3M53QEH picture photo
Mfg. Part Number
100SP1T2B3M53QEH
Manufacturer
Product Category
Toggle Switches
Brief Description
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V
Datasheet Download
100SP1T2B3M53QEH.pdf
Availability of 100SP1T2B3M53QEH
QUANTITY
100SP1T2B3M53QEH Order Process
Ship out your order
Specifications of 100SP1T2B3M53QEH
Internal Part NumberEIS-100SP1T2B3M53QEH
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Switches
FamilyToggle Switches
Series100
PackagingBulk
CircuitSPDT
Switch FunctionOn-On
Current Rating5A (AC/DC)
Voltage Rating - AC120V
Voltage Rating - DC28V
Actuator TypeStandard Round
Actuator Length6.86mm
IlluminationNon-Illuminated
Illumination Type, Color-
Illumination Voltage (Nominal)-
Mounting TypePanel Mount
Termination StyleWire Wrap
Panel Cutout DimensionsCircular - 6.35mm Dia
Bushing Thread1/4-40
Ingress Protection-
FeaturesEpoxy Sealed Terminals
Actuator MaterialBrass, Chrome Plated
Electrical Life40,000 Cycles
Operating Temperature-30°C ~ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)100SP1T2B3M53QEH
Related Links100SP1T2, 100SP1T2B3M53QEH Datasheet, E-Switch Distributor
100SP1T2B3M53QEH Details Description
Related parts for 100SP1T2B3M53QEH
Connector Barrier Block Strip 8 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
RES SMD 4.12K OHM 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC VOLTAGE DETECT 3.0V 5TSOP datasheet.pdf
IC BUS SWITCH 20BIT HI 48-TSSOP datasheet.pdf
ADPTR TINEL LOCK ANG SHELL 21, G datasheet.pdf
RES SMD 910K OHM 5% 3/4W 1210 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf
CAP CER 11PF 100V 5% BP 1206 datasheet.pdf
RES 455 OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X25MM XCUT T766 datasheet.pdf
CONN RCPT 11POS WALL MNT PIN datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 3.3V 99W datasheet.pdf