E-Switch 100SP1T6B11M51REH
100SP1T6B11M51REH picture photo
Mfg. Part Number
100SP1T6B11M51REH
Manufacturer
Product Category
Toggle Switches
Brief Description
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V
Datasheet Download
100SP1T6B11M51REH.pdf
Availability of 100SP1T6B11M51REH
QUANTITY
100SP1T6B11M51REH Order Process
Ship out your order
Specifications of 100SP1T6B11M51REH
Internal Part NumberEIS-100SP1T6B11M51REH
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS Information100 Series RoHS Cert of Compliance
Standard Package1
Category Switches
FamilyToggle Switches
Series100
PackagingBulk
CircuitSPDT
Switch FunctionOn-On
Current Rating0.4VA (AC/DC)
Voltage Rating - AC20V
Voltage Rating - DC20V
Actuator TypeFlat Anti-Rotation
Actuator Length12.30mm
IlluminationNon-Illuminated
Illumination Type, Color-
Illumination Voltage (Nominal)-
Mounting TypePanel Mount
Termination StyleWire Wrap
Panel Cutout DimensionsCircular - 6.35mm Dia
Bushing Thread1/4-40
Ingress Protection-
FeaturesEpoxy Sealed Terminals
Actuator MaterialBrass, Chrome Plated
Electrical Life40,000 Cycles
Operating Temperature-30°C ~ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)100SP1T6B11M51REH
Related Links100SP1T6, 100SP1T6B11M51REH Datasheet, E-Switch Distributor
100SP1T6B11M51REH Details Description
Related parts for 100SP1T6B11M51REH
FIXED IND 1.2UH 247MA 730 MOHM datasheet.pdf
Connector Receptacle, Pass Through 14 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
RES SMD 267 OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
CONN SODIMM DDR2 200PS R/A SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 50W datasheet.pdf
RES 147 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
ANT TUF DUCK VHF 136-144MHZ KR datasheet.pdf
WIHUBB FIXED ANTENNA MONOPOLE datasheet.pdf
55PC CABLE datasheet.pdf
CAP FILM 0.1UF 10% 400VDC RADIAL datasheet.pdf